Odporúčame www.caj-kava-cokolada.sk

Olej zo stromu eukalyptu (Eucalyptus globulus) sa dnes používa v mnohých prípravkoch proti kašľu a nachladnutiu. Eukalyptový olej sa tiež nachádza  v krémoch a mastiach používaných na úľavu od bolesti svalov a kĺbov, a v niektorých ústnych vôdách.

Eucalyptus je strom pôvodom z Austrálie a slúži ako hlavné jedlo pre koaly. Olej z eukalyptu bol používaný v tradičnej domorodej medicíne na hojenie rán a proti pleukalyptusesňovým infekciám. Čaje z listov eukalyptu boli tiež používané na zníženie horúčky. Eucalyptus sa čoskoro rozšíril do ďalších tradičných lekárskych systémov, vrátane čínskej, indickej (ajurvédskej), a gréckej a európskej medicíny.

V 19. storočí v Anglicku bol eukalyptový olej používaný v nemocniciach na čistenie močových katétrov. Laboratórne štúdie neskôr ukázali, že eukalyptový olej obsahuje látky, ktoré zabíjajú baktérie a teda tiež môžu zabíjať niektoré vírusy a plesne. Štúdie na zvieratách zistili, že eukalyptový olej pôsobí ako expektorans, čo znamená, že to uvoľňuje hlieny.

Existuje mnoho druhov eukalyptu. Niektoré z nich sú veľkosti okrasných kríkov, a niektoré rastú ako obrovské stromy. Typ eukalyptu, ktorý sa najčastejšie používa ako liek sa nazýva Blue Gum alebo Austrálsky horúčkový strom, ktorý dorastá do výšky až 230 stôp. Jeho 4-12 palcové listy sú tmavo zelené a lesklé.

Hoci eukalyptový olej sa používa orálne na liečbu za určitých podmienok, olej je toxický a musí byť zriedený. Eukalyptový olej by nemal byť užívaný orálne pokiaľ Vám to lekár neodporučí.

Kašeľ a nachladnutie:
Eucalyptus je používaný v mnohých liekov na liečbu kašľa a prechladnutia. Nájdeme ho v mnohých pastilkách, sirupoch proti kašľu, a parných  kúpeloch. Bylinkári často odporúčajú používať čerstvé listy v čaji a kloktaním upokojiť boľavé krky a na liečbu bronchitídy, sinusitídy.

Masti obsahujúce eukalyptus bývajú používané do nosu a na hrudník na uvoľnenie dýchania. Eukalyptový olej pomáha uvoľniť hlien, takže vdychovanie pary s  eukalyptom pomáha liečiť zápal priedušiek, kašeľ a chrípku.

Plak a ochorenia ďasien
Eukalyptový olej je tiež bohatý na cineol, antiseptikum, ktoré zabíja baktérie spôsobujúce nepríjemný zápach z úst. Eukalyptus je používaný v niektorých antiseptických ústnych vodách, spolu s inými olejmi preukázateľne bránia plaku a zápalu ďasien.

Ďalšie použitie
Na pokožke sa eukalyptový olej používa na liečbu artritídy, vriedkov, vredov a rán. Tento olej sa používa aj v niektorých repelentoch.

Listy a olej z rastliny eukalyptus sú používané ako liek. Eukalyptový olej sa dorába z prchavého oleja vyrobeného z čerstvých listov a vrcholkov konárov eukalyptu. Listy eucalyptu obsahujú triesloviny, ktoré pomáhajú znižovať zápal; flavonoidy, antioxidanty na rastlinnej báze  a prchavé oleje.
Dostupné Formuláre:

Eukalyptový olej je k dispozícii v mnohých produktoch, vrátane kvapalín a mastí. Listy sa eukalyptu rastliny sú k dispozícii čerstvé, sušené (ktoré majú byť použité v čaji), a v kvapalných extraktov. Komerčné bonbóny proti kašľu, sirupy, odparovače kvapaliny, masti, zubné pasty, ústne vody a môžu obsahovať eukalyptový olej alebo jeho aktívnu zložku, cineol. Niektoré zo známych over-the-counter opravné prostriedky, ktoré obsahujú eukalyptový olej patrí Listerine, Mentholatum Cherry hrudníka trieť, a Vicks VapoRub.

Deti:
Nedávajte deťom na užívanie eucalyptus perorálne (ústami), pretože je jedovatý. Nedávajte kvapky proti kašľu obsahujúce eukalyptu pre deti do 6 rokov.

Pri prechladnutí, nenatierajte  eukalyptový olej na hrudník, do tváre alebo nos dieťaťa mladšie ako 2 roky. Poraďte sa so svojím lekárom, prv než začnete aplikovať eukalyptový olej.

Dospelý:
Neužívajte eukalyptový olej perorálne (ústami), len pod dozorom a súhlasom vášho lekára, pretože je jedovatý.

Eukalyptový olej (pre lokálnu aplikáciu): Pre inhaláciu, pridajte 5-10 kvapiek oleja na 2 šálky vriacej vody, zakryte hlavu uterákom a vdychujte paru.
Upozornenie:

Používanie bylín je starodávny spôsob na posilnenie tela a liečenie chorôb. Byliny, ale obsahujú komponenty, ktoré môžu vyvolať nežiaduce účinky, najmä v kombinácii s ostatnými bylinkami, doplnkami, alebo liekmi. Z týchto dôvodov by ste mali byliny užívať s opatrnosťou, pod dohľadom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti kvalifikovaného v oblasti botanickej medicíny.

Eukalyptový olej je všeobecne bezpečný pri aplikácii na pokožku dospelých. Nepoužívajte eukalyptový olej na hrudník,do tváre alebo do nosa deťom mladším ako 2 roky..

Ľudia s astmou, záchvatovitými ochoreniami, ochoreniami pečene alebo obličiek, a s nízkym krvným tlakom by nemal používať eukalyptus bez porady s lekárom.

Tehotné a dojčiace ženy by nemali používať eukalyptus vôbec.

Eukalyptový olej je jedovatý keď je užívaný perorálne. Neužívajte eukalyptový olej s výnimkou prípadov pod dozorom vášho lekára.

Možné interakcie:
Ak v súčasnej dobe užívate niektorý z nasledujúcich liekov, nemali by ste používať eukalyptus bez porady s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

5-fluorouracil (5-FU) – v štúdii opísané použitie eukalyptového oleja na kožu má za následok väčšiu absorpciu topickej 5-fluorouracil (5-FU), liek používaný na liečbu rakoviny.

Perorálne používanie eukalyptu vždy konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Alternatívne názvy: Austrálsky horúčkový strom, modrá guma, Eucalyptus globulus, červená guma

Odkazy:

  • Reviewed last on: 1/2/2011
  • Steven D. Ehrlich, NMD, Solutions Acupuncture, a private practice specializing in complementary and alternative medicine, Phoenix, AZ. Review provided by VeriMed Healthcare Network.

Supporting Research

Abdullah D, Ping QN, Liu GJ TI. Enhancing effect of essential oils on the penetration of 5-fluorouracil through rat skin. Yao Hsueh Hsueh Pao. 1996;31(3):214-221.

Ashour HM. Antibacterial, antifungal, and anticancer activities of volatile oils and extracts from stems, leaves, and flowers of Eucalyptus sideroxylon and Eucalyptus torquata. Cancer Biol Ther. 2008 Mar;7(3):399-403.

Biruss B, Kahlig H, Valenta C. Evaluation of a eucalyptus oil containing topical drug delivery system for selected steroil hormones. Int J Pharm. 2007;328(2);142-51.

Cermelli C, Fabio A, Fabio G, Quaglio P. Effect of eucalyptus oil on respiratory bacteria and viruses. Curr Microbiol. 2008;56(1):89-92.

Chao SC, Young DG. Effect of a diffused essential oil blend on bacterial bioaerosois. J Essential Oil Res. 1998;10:517-523.

Chen ZZ, Ho CK, Ahn IS, Chiang VL. Eucalyptus. Methods Mol Biol. 2006;344:125-34.

George J, Hegde S, Rajesh KS, Kumar A. The efficacy of a herbal-based toothpaste in the control of plaque and gingivitis: a clinico-biochemical study. Indian J Dent Res. 2009 Oct-Dec;20(4):480-2.

Jaenson TG, Garboui S, Palsson K. Repellency of oils of lemon eucalyptus, geranium, and lavender and the mosquito repellent MyggA natural to Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) in the laboratory and field. J Med Entomol. 2006 Jul;43(4):731-6.

Jori A, Bianchetti A, Prestini PE, et al. Effect of eucalyptol (1,8-cineole) on the metabolism of other drugs in rats and man. Eur J Pharmacol. 1970;9:362-366.

Kumar A, et al. Antibacterial properties of some Eucalyptus oils. Fitoterapia. 1988;59:141-144.

Mahdi NK, Gany ZH, Sharief M. Alternative drugs against Trichomonas vaginalis. East Mediterr Health J. 2006;12(5):679-84.

Osawa K, Yasuda H, Morita H, Takeya K, Itokawa H. Macrocarpals H, I, and J from the Leaves of Eucalyptus globulus. J Nat Prod. 1996;59:823-827.

Sadlon AE, Lamson DW. Immune-modifying and antimicrobial effects of Eucalyptus oil and simple inhalation devices. Altern Med Rev. 2010 Apr;15(1):33-47. Review.

Salari MH, Amine G, Shirazi MH, Hafezi R, Mohammadypour M. Antibacterial effects of eucaluyptus globulus leaf extract on pathogenic bacteria isolated from specimens of patients with respiratory tract disorders. Clin Microbiol Infect. 2006;12(2):194-6.

Sartorelli P, Marquioreto AD, Amaral-Baroli A, et al., Chemical composition and antimicrobial activity of the essential oils from two species of Eucalyptus. Phytother Res. 2006;[Epub ahead of print].

Serafino A, et al. Stimulatory effect of eucalyptus essential oil on innate cell-mediated immune response. BMC Immunol. 2008;9:117.

Swanston-Flatt SK, Day C, Bailye CJ, Flatt PR. Traditional plant treatments for diabetes. Studies in normal and streptozotocin diabetic mice. Diabetologia. 1990;33(8):462-464.

Thorsell W, Mikiver A, Tunón H. Repelling properties of some plant materials on the tick Ixodes ricinus L. Phytomedicine. 2006 Jan;13(1-2):132-4.

Tovey ER, McDonald LG. Clinical aspects of allergic disease: A simple washing procedure with eucalyptus oil for controlling house dust mites and their allergens in clothing and bedding. J Allergy Clin Immunol. 1997;100:464-467.

Webb NJ, Pitt WR. Eucalyptus oil poisoning in childhood: 41 cases in south-east Queensland. J Paediatr Child Health. 1993;29(5):368-371.

Woolf A. Essential oil poisoning. Clin Toxicol. 1999;37(6):721-727.

Zdroj: http://www.umm.edu/altmed/articles/eucalyptus-000241.htm#ixzz2QA3kAhuN.