Odporúčame  www.caj-kava-cokolada.sk

Jiaogulan, (lat. Gynostemma pentaphyllum) sa nazývaná aj ako bylina nesmrteľnosti (či ženšeň päťlistý). Všeobecne sa považuje za najzdravšiu a najliečivejšiu bylinu na svete.

Patrí do kategórie antioxidantov, adaptogénov, antistresorov, teda byliny, ktorá pozitívne ovplyvňuje ľudský organizmus, psychickú a fyzickú rovnováhu. Saponíny sú unikátne látky s jedinečnými účinkami a obyčajne sa vyskytujú v rastlinách.V živočíšnej ríši môžeme saponíny nájsť v jede hadov a morskej hviezdici.

 Gynostemma pentaphyllumGynostemma obsahuje približne 82 druhov saponínov nazývaných aj ako gypenosides. Štruktúra gypenosides je veľmi podobná látke ginsenosides, ktorá sa nachádza v ženšeni.

Avšak Jiaogulan ich obsahuje 3-4 krát viac ako ženšeň. Niektoré z týchto saponínov sa premenia na ginsenodines, keď sa dostanú do tela.

Oveľa väčšie množstvo gypenosides obsiahnutých v Jiaogulane je dôvodom, prečo považujeme Jiaogulan za oveľa silnejší adaptogen než ženšeň.

 Znečistené životné prostredie, nedostatočná výživová hodnota stravy a stres spôsobujú nedostatočnú činnosť pečene, kedy telo nie je schopné premeniť potraviny na energiu a namiesto toho ich premieňa na tuky. Gynostemma pomáha regulovať metabolizmus tukov, normalizovať úroveň cholesterolu a krvný tlak.

 Gynostemma pentaphyllum poskytuje antioxidačnú ochranu pre bunky a membrány, čím pomáha spomaliť proces starnutia. Mnohé štúdie poukazujú, že stimuluje tvorbu superoxidu dismutase (SOD), alebo glutatiónu peroxidase, znižuje úroveň oxidovaných tukov, nebezpečenstvo tvorby voľných radikálov a ich bujenie, potláča nebezpečenstvo účinkov UV žiarenia.

Experimenty dokázali jeho účinky pri výskumoch rakoviny, pričom zistili že pôsobí ako inhibítor (spomaľovač) nádorov a tumorov, odstraňuje vedľajšie účinky hormonálnej liečby.

Štúdia Loma Linda Univerzity z roku 1993 potvrdila, že saponíny z Jiagulanu znižujú tvorbu voľných radikálov a zvyšujú odolnosť buniek, chránia biomembrány pred poškodením a zlepšujú pôsobenie krvných buniek.

 Účinný modulátor imunitného systému. Výskumy, ktoré boli vedené na Univerzite v Sydney poukazujú na skutočnosť, že gypenosides, ktoré sú extrahované z gynostemmy pentaphyllum sa prejavujú ako silný modulátor imunitného systému a taktiež potláčajú symptómy, ktoré sprevádzajú stres. Jiaogulan reguluje nervový systém. Ukľudňuje nadmerne rozrušený nervový systém a stimuluje deprimovaný.

 Jiaogulan znižuje tzv. zlý cholesterol LDL a zvyšuje hladinu „dobrého choelesterolu“ HDL. Celková efektivita liečby pomocou jiaogulanu sa pohybuje v rozmedzí 67-93%. Taktiež spomaľuje agregáciu krvných doštičiek čo pôsobí preventívne proti mŕtvici a infarktu.

 Štúdia 86 prípadov chronickej bronchitídy vykázala efektivitu pri užívaní jiaogulanu až na úrovni 93%. V ďalšej štúdii na 96 pacientoch bola efektivita na úrovni 92%.

Pozitívne účinky na ľudský organizmus:Jiaogulan

 • regulácia krvného tlaku
 •  pozitívne pôsobenie na ochranu pečene
 • podpora imunitného systému a odolnosti organizmu voči stresu
 • pozitívny vplyv na psychickú rovnováhu
 • regulácia cholesterolu
 • pozitívne pôsobenie na činnosť srdca
 • regulácia hladiny cukru v krvi
 • pôsobí ako vynikajúci antioxidant a napomáha dlhovekosti
 • vhodný na posilnenie imunitného systému najmä po chemoterapii a  rádioterapii
 • podporuje činnosť dýchacieho ústrojenstva
 • vhodný pri liečbe cukrovky, pre pacientov s hepatitidou B a chronickej bronchitídy
 • prevencia proti vzniku rakoviny 
 • pôsobí preventívne proti infarktu a mŕtvici

Nedoporučuje sa tehotným ženám a deťom do troch rokov.

Príprava:

1g (cca čajová lžička) se zaleje 250 ml horúcej vody a lúhujeme 3-5 minut podľa chuti.

Zdroj:

Hypoglycemic Activity of Extract from Gynostemma pentaphyllum Makino Assoc. Prof. Dr. Duangta Kanjanapothi, Assoc. Prof. Dr. Ampai Panthong, Asst. Prof. Dr. Tawat Taesotikul, Assoc. Prof. Dr. Nirush Lertprasertsuke
Analysis of the inhibitory effect of gypenoside on Na(+), K (+)-ATPase in rats‘ heart and brain and its kinetics. Han XY, Wei HB, Zhang FC Research Center, The Third Affiliated Hospital, Sun Yat-sen University, Guangzhou, 510630, China

Gypenosides induce apoptosis in human hepatoma Huh-7 cells through a calcium/reactive oxygen species-dependent mitochondrial pathway. Wang QF, Chiang CW, Wu CC, Cheng CC, Hsieh SJ, Chen JC, Hsieh YC, Hsu SL. School of Post-baccalaureate Chinese Medicine, China Medical University, Taichung, Taiwan, Republic of China
Phytopreventative effects of Gynostemma pentaphyllum against acute Indomethacin-induced gastrointestinal and renal toxicity in rats. Hesse C, Razmovski-Naumovski V, Duke CC, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre (HMREC), A15, University of Sydney, NSW, 2006, Australia
Anti-hyperlipidemic and hypoglycemic effects of Gynostemma pentaphyllum in the Zucker fatty rat. Megalli S, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre University of Sydney, Building Al5, Sydney NSW 2006

Bronchodilatory effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum and gypenosides III and VIII in anaesthetized guinea-pigs. Circosta C, De Pasquale R, Palumbo DR, Occhiuto F. Pharmaco-Biological Department, School of Pharmacy, University of Messina, Messina, Italy