Pôvod slova čaj

Odporúčame: www.caj-kava-cokolada.sk

Čínsky znak pre označenie čaju je čaj. ,Jeho výslovnosť je však rozdielna v rôznych čínskych dialektoch. Dve výslovnosti sú však rozhodujúce pre ostatné jazyky na svete.

Prvým je “te” (POJ: te), dialekt Minnan, ktorým hovoria v okolí prístavu Amoy.

Druhým je “cha”, ktorý pochádza z kantonského dialektu a hovorí sa ním v okolí prístavov Canton a Hong Kong, ale aj mandarínskym dialektom v oblastiach severnej Číny.

Jazyky, ktoré používajú výslovnosť Te sú arménština, dánština, holandština, angličtina (tea), fínština, estónčina(tee), francúština, nemčina(tee), hebrejčina (‚te/ alebo /tei/), maďarčina, taliančina…

Výslovnosť cha nájdeme v albančine, arabštine, bulharčine, slovenčine, gréčtine, ruštine, swahilštine, japonštine, portugalčine.

čajJe tu isté pokušenie spájať pomenovanie s cestou, ktorou sa čaj dostal do tej ktorej krajiny, ale táto súvislosť nefunguje. Napríklad Briti dovážali čaj predovšetkým prostredníctvom prístavu Canton, kde sa používa výslovnosť “cha”.

V Írsku bol termín “char” niekedy používaný ako slangové pomenovanie pre čaj v britských ozbrojených silách v 19. a 20. storočí a neskôr tento výraz prešiel do civilného žargónu.

V Spojených štátoch sa slovo “chai” používa v spojení so špeciálnym indickým čajom “masala chai”.

Pravdepodobne jediným miestom na našej planéte, kde sa slovo čaj používa na opis nápoja, ktorý má tiež stimulačné účinky ale nemá nič spoločné s pravým čajom (Camellia sinensis), je Južná Amerika. Tento nápoj sa pripravuje z cezmíny paraguajskej a je známy ako maté, alebo yerba maté. Slovo čaj sa pre výluh z tohto kríka používal dávno pred príchodom pravého čaju do Južnej Ameriky.

Nie je známe , či čajové kríky pochádzajú z Číny, Indie alebo z obidvoch krajín. Tak isto nie je známe, odkedy sa podáva čaj ako medicína pre povzbudenie tela i ducha. Podávanie čaju ako nápoja pre spoločenské príležitosti sa dátuje od doby čínskej dynastie Tang. Čaj bol námetom knihy básnika Lu Yu pre jeho knihu Cha Jing.

Prvými Európanmi, ktorí sa stretli s čajom boli Portugalčania v roku 1560 pri ich pobyte v Japonsku. Čoskoro bol čaj importovaný a predstavený v Európe. Čaj si rýchlo získal obľubu najmä medzi bohatými vo Francúzsku a Holandsku. Začiatky pitia čaju v Anglicku sa dátujú od roku 1650 a sú pripisované Kataríne z Braganze, portugalskej princeznej a kráľovnej, manželke anglického kráľa Karola II.