Odporúčame  www.caj-kava-cokolada.sk

Tulsi – Bazalka Svätá

Ocimum sanctum – Rama Tulsi, Ocimum tenuiflorum – Krishna Tulsi, Ocimum gratissimum Vana Tulsi – to všetko sú názvy, za ktorými sa skrýva pomenovanie “Tulsi” V sanskrte znamená Tulsi „neporovnateľná“, „jedinečná“. Hrdí sa titulmi ako „Kráľovná bylín“, „Svätá bylina“.

TulsiTulsi patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) . Je to jednoročná alebo viacročná bylina dorastajúca do výšky až jedného metra so stvolou vzpriamenou, rozvetvenou, ktorá u bázy drevnatie. Listy sú eliptické až vajcovité, chlpaté a na okrajoch pílovité.

Patria k najúčinnejším fenolovým fytochemikáliám z hľadiska antioxidačného a protizápalového.

Bazalka svätá Tulsi je jednou z najposvätnejších a najobľúbenejších bylín medzi mnohými liečivými bylinami Orientu. Je cenená aj vďaka dominantnému postaveniu v tradičných ajurvédskych a unanských systémoch holistickej prírodnej medicíny Východu.

Pitie nálevu z tulsi znižuje hladinu krvného cukru, čo dokázala 4 týždňová štúdia, počas ktorej prvé 2 týždne dobrovoľníci pili najskôr tulsi čaj (2,5,g) a ďalšie 2 týždne dostávali placebo(neúčinnú látku). Pri užívaní tulsi sa znížila hladina krvného cukru nalačno o 17,6% a po jedle o 7,3%. Placebo naproti tomu bolo neúčinné.

Tulsi je uznávaná ako posilňujúci a vitalizačný prostriedok. Tradične sa používa pri liečbe širokého spektra ochorení, vrátane chorôb úst a krku, krvi, pečene, obličiek a tráviaceho traktu, metabolizmu a nervového systému.

Hlavnou zložkou tulsi je svetložltý éterický olej, obsahuje tiež alkaloidy, glykosidy, saponíny a taníny. Listy obsahujú kyselinu askorbovú a karotén. Správa Michiganskej univerzity informovala o dvoch nových chemikáliách v tulsi(izotymusín a isotymonín).

Bežne sa používa pri liečbe kašľa,chrípky a nachladnutia, bolestiach hlavy a uší, reumatizmu, malárie, pri vysokých teplotách, alergických reakciách a kožných chorobách, pre zníženie toxických účinkov rôznych jedov, pre vypudenie črevných parazitov, proti hmyzu a na vyčistenie vzduchu.