Odporúčame www.caj-kava-cokolada.sk.

Čaj je úžasný nápoj. Takmer každý týždeň sú k dispozícii nové štúdie o tom , ako to posilňuje imunitný systém , znižuje riziko rakoviny a pomáha pri chudnutí . Ale okrem tohto humbuku , šálka dobrého čaju môže byť takmer duchovný zážitok.

vreckový čajMnohí z nás začínajú s baleným čajom. Veď je to tak jednoduché – vyberieš vrecko zaleješ horúcou vodou a „hotovo“. Chutí to „dobre“, keď si pridáme niečo ostré, či dobre osladíme a tak si „pomáhame“ k rôznym problémom – od zakysleného žalúdka k nespavosti.Pre úplnosť je potrebné spomenúť, že sa nájdu čaje v nálevových sáčkoch, určite ich však nenájdete v potravinách, alebo obchodných reťazcoch.

Po nejakom čase však tí ktorí to s čajom nevzdali vstúpia do úplne nového sveta. Sveta sypaných čajov.

Sypaný čaj má tendenciu dávať zlú povesť medzi „šporovlivými“ spotrebiteľmi – hovoria,že je to drahé a nie je to zďaleka tak pohodlné ako pri nálevových vreckách.  Ak ste jedným z týchto šetrných spotrebiteľov smelo čítajte ďalej a možno sa zmeníte z milovníka vreckových čajov a prejdete medzi vyznavačov sypaných čajov.

Moja prvá návšteva obchodu so sypaným čajom bola spojená s príjemným čuchovým vnemom. Podíval som sa na cenovky čajov a bol som šokovaný 5€ za 50g čaju? Milý predavač ma však uistil o dlhovekosti tejto sumy. Nie som presvedčený – veď 50g čaju je takmer nič! Ale chcel som skúsiť niečo čo som predtým nepoznal – a koniec koncov blížili sa moje narodeniny, tak prečo si neurobiť radosť. Nakoniec som odišiel s 15€ účtom…sypaný čaj

Doma som sa pozeral na čajové lístky a rozmýšľal ako si z nich uvariť čaj. Pamätal som radu ako dávkovať čaj, napriek tomu som neveriacky pozeral na malé množstvo čaju na dne sitka. Moje čajové vrecúška boli trikrát až štyrikrát väčšie pre tento objem čajníka. Predpokladal som, že je to len marketingový trik aby si získali zákazníkov. Napriek tomu som sa riadil pokynmi pri príprave čaju, ktoré mi v obchode dali.

O tri minúty neskôr som sa napil pripraveného čaju. Bol to najlepší dúšok čaju aký som kedy pil. Napriek tomu, že nebol sladený bol mierne nasladlý a hlavne bez konzervantov a iných chemických látok! Stal som sa závislým ! Až neskôr som sa dozvedel, že možno z čajových lístkov pripraviť čaj až 4 krát.

Chcete urobiť zmenu pri príprave čaju ? Určite odporúčam prechod k sypaným čajom. Ak máte radi čaj, tak určite. Voľné čajové lístky majú tendenciu byť menej horké a viac aromatické než u balených čajov . Vedľajším efektom prechodu k sypaným čajom je zníženie príjmu cukru, pretože si jednoducho nebudete kaziť chuť čaju. Čaj si aj viac užijete pretože varenie sypaných čajov je veľmi upokojujúce, až akýsi prirodzený obrad.

A tu je niekoľko typov ako úspešne prejsť k používaniu sypaných čajov.

Nenechajte sa prekvapiť.

Mnohé obchody s čajom majú stovky druhov čaju. Nepozerajte sa na obrázky. Ak máte rád zelené čaje, držte sa ich. Dobrý obchodník sa vás pár otázkami spýta aby vám správne poradil (plná chuť, niečo jemné, citrusová chuť,bylinný čaj…?) – vyberte si z jeho návrhov.

Nenechajte sa zmiasť krásnymi názvami.

Je to všetko marketing. Niektoré čaje sú exotické, majú zaujímavé názvy, ktoré vás lákajú. Zamerajte sa na  typ čaju a nie na názov čaju na etikete . Pekný názov nebude robiť čaj chutnejším bez ohľadu na to , ako je nápaditý.

Vyskúšajte si čaj najprv.

Naučil som sa, že je múdrejšie ochutnať pre mňa neznámy čaj v čajovni. Mnohé čajovne majú malé vzorky čajov na odskúšanie.

Ovoňajte čajové lístky.

Väčšina dobrých predajní so sypaným čajom umožňuje ovoňanie čajových lístkov. Nehambite sa a požiadajte predajcu – vaše chuťové poháriky sú silne naviazané na vôňu. Ak je aróma pre vás nepríjemná – pravdepodobne vám nebude čaj chutiť. To súvisí so záludnou praxou niektorých obchodov, ktoré ponúkajú bezplatné vzorky v sade niekoľkých druhov čaju ( na vyrovnanie negatív zvyšných druhov čaju v sade), samozrejme, že vám to nepotvrdia…

Kupujte malé množstvá.

Môžete mať ten ktorý čaj rád, alebo si ho niekoľkokrát vyskúšať, ale po čase sa vám môže „prejesť“. Moja skúsenosť s rooibosom bolo práve taká. Bola dobrá cena tak som kúpil 150g. Po minutí asi polovice som čaj znenávidel.

Opýtajte sa na návod na prípravu.

Väčšina obchodov so sypanými čajmi predávajú podľa hmotnosti na želanie. Avšak množstvo pripravených šálok z čaju sa líši podľa druhu. Napríklad kvalitný zelený čaj môže byť vo všeobecnosti použitý minimálne tri krát. Moje obľúbené čierne čaje používam len dvakrát. Opýtajte sa preto predajcu na spôsob použitia čaju.

Nenechajte sa zmiasť .

Niektoré čaje sú ponúkané ako „prémiové“ – väčšinou sú to ochutené čaje a sú drahšie ako obvykle. Prečítajte si pozorne zloženie čaju a možno zistíte, že v čaji s názvom Granátové jablko sa v zložení nenáchádzajú semená granátového jablka a potom to určite nestojí za peniaze naviac.

Kúpte si dózu na čaj.

Nenechávajte čaj v papierových vreckách. Čaj je veľmi citlivý na pachy okolia a môže ich „nasávať“. Takto sa môže stať, že bude mať miesto kúpeného druhu kvalitného čaju „kuchynskú zmes“. Okrem ochrany pred pachom, dóza udržuje aj stálu vlhkosť čajových lístkov, čo je pre skladovanie čaju dôležité.

Nekupujte čaj v obchodoch s potravinami.

Nenakupujte sypaný čaj v obchode s potravinami . Nebude zďaleka tak čerstvý , chutný , aromatický a najmä kvalitný ako ten, čo nájdete v špecializovaných čajovniach ( bez ohľadu na to , koľko to stojí ).

Nájdite si „svoju“ predajňu s čajom.

A držte sa jej. Okrem toho, že si môžete vytvoríť osobný vzťah s personálom (čo nikdy nie je na škodu) bude vás obchodník zásobovať informáciami o novinkách okolo čaju, akciách a pod. Vytvára sa tak aj vzájomná dôvera, čo je len na prospech oboch strán.

Kúpte si čajník.

Za niekoľko € si môžete kúpiť krásnu čajovú kanvicu podľa svojich potrieb a predstáv. Príprava čaju bude nielen obradom, ale aj nesmierne zjednoduší prípravu a konzumáciu čaju. Vyberte si nielen pekný čajník, ale dbajte najmä na kvalitu. Časom sa stane nenahraditeľným pomocníkom a spoločníkom pri šálke horúceho čaju.

Ste pripravený urobiť zmenu? Navštívte najprv čajovňu, alebo špecializovaný obchod so sypaným čajom. Vytvoríte si tak zmysel pre to čo vám chutí a čo nie. Neskôr budete nakupovať v online obchodoch už s ľahkosťou a istotou, že ste sa rozhodli pre najlepšiu ponuku – odporúčame www.caj-kava-cokolada.sk.