Odporúčame www.caj-kava-cokolada.sk

Pomenovanie goksura v sanskrite naznačuje výzor kotvičníka zemného, ktorý sa podobá rozštiepenému kravskému kopytu. Je tiež označovaný ako svadukantaka – sladká chrbtica, či iksugandhika – ten, ktorý vonia ako cukrová trstina.

Goksura

Rastlina sa vyskytuje takmer v celej Indii až do nadmorskej výšky 3.000 metrov. Jednoročný alebo viacročný ker, ktorému sa darí vo vlhkej pôde. Listy sú v pároch protisebe, 5-8 cm dlhé, zložené zo 4-7 párov dlhých 8-12 mm. Kvety sú jasne žlté, s protibežnými listkami o veľkosti 1-15 cm v priemere. Plody sú guľovité.

 Botanický názov goksura je Tribulus terrestris (kotvičník zemný) a patrí do rodiny Zygophyllaceae. Z plodov a listov goksura boli izolované flavonoidné komponenty ako kaempferolu, kaempferolu – 3 – glykozid, kaempferolu – 3 – rutinoside a najnovšie acylované kaempferolu-3 – glukosid .

Goksura obsahuje tiež ine komponenty, ako je hecogenin, steroidné sapogeniny a neotigogenín.

 Vlastnosti

 Zmierňuje hlavne Vata a Kapha a ovplyvňuje tiež Pitta. Je užitočným pri liečbe močových kameňov, cukrovky, a ako diuretikum a afrodiziakum.

 Použitie

Ovocie, koreň a vlastne celá rastlina sa používa liečebný prostriedok. Zelená časť zriedka externe, ale môže byť použitá na zábal rany pastou z jeho listov.

Interne je goksura extrémne účinná v prípadoch liečby močových ciest, pretože podporuje prietok moču, chladí a upokojuje membrány močových ciest a pomáha pri vypudení močových kameňov. Zastavuje tiež krvácanie z tráviaceho traktu a omladzuje urogenitálny systém, a to ako u mužov i žien.

Goksuradi ghrta, medikovaných ghí s goksura a dhanyaka je účinným liekom na dyzúriu, bolestivé močenie a anúriu. Pre takéto ochorenia je vhodný najmä odvar z koreňa, ktorý je podávaný s medom a cukrom.

Asmara bhedana – rozpad močových kameňov sa dosahuje pomocou goksura curna s kozím mliekom. Goksura sa bežne používa v kombinácii s Guggul, Varuna, Usira, dhanyaka, Candan, punarnava a pasanabheda do močových ciest.

U žien je goksura prospešná pre maternicu, pretože zvyšuje rast maternice, prostredníctvom jej anabolických a rejuvenativnych vlastností. V kombinácii s Šatavari, ašvaganda a yastimadhu pomáha zabrániť potratu a krvácaniu pohlavného systému.

U mužov sa efektívne využíva pri liečbe impotencie s medom. Goksura efektívne kontroluje krvácanie, a preto je neoceniteľná v raktapitta, krv v moči – tu sa užíva s ​​mliekom.

Je to jednoducho najlepší a často používaný bylinný prostriedok na zmiernenie bolesti pri liečbe ochorení, kvôli vata.

Dobre sa goksura kombinuje s kantakari na liečbu kašľa pôvodu vata – sú prospešné pri kašli a ochorenia srdca. Vo veľkých dávkach má laxatívny účinok, preto sa používa ako doplnok pri liečbe hemoroidov. Pre tento účel sa používa prášok z jeho ovocia alebo odvar z koreňov.

Goksuradi Guggul je populárny prípravok skladajúci sa z goksura, Guggul, Triphala, trikatu a must. Je bežne používaný v liečbe diabetu, močových kameňov, dyzúrie, dnyj a sexuálne ochabnutosti. Pri dne, je odvar z goksura a sunthi veľmi efektívny.

Rasayana curna sa skladá z goksura, Guduči a Amalaki – bežne sa používa ako tonikum.

 Názvy klasických Ajurvédskych liečebných prípravkov s obsahom Kotvičníka zemného – Goksura:

     Goksuradi Guggul, Goksuradi ghrta, Goksura kvatha, Goksura curna, Goksura avaleha, Dasamularista atď