Odporúčame  www.caj-kava-cokolada.sk

Thein a kofeín

Pre spotrebiteľa je to trochu mätúce, keď počuje, že čaj obsahuje kofeín. Niekto hovorí pri káve o kofeíne  a iný pri čaji o teíne. Ako to možno vysvetliť?  Prečo sa teda účinok kávy a čaju vníma úplne inak?

Kofeín obsiahnutý v čaji je často nazývaný teín. Rozdiel v názvoch by naznačoval, že v čaji je iná, stimulujúca látka, ako v káve. Avšak je chemickými rozbormi dokázané, že  kofeín a teín sú chemicky totožné.

Rozdielny je však nástup psychoaktívnych látok. Kofeín v čaji je silne viazaný na iné látky, čo má za následok oneskorenie a miernejší vplyv psychoaktívnych látok.

Kofeín v káve sa predovšetkým viaže na kyselinu chlorogenovú. Po kontakte so žalúdočnou kyselinou sa kofeín uvoľnuje a rýchlo začne pôsobiť, nakoľko dochádza k oveľa rýchlejšiemu vstrebávaniu do tela.

Na rozdiel od čaju, kde je kofeín viazaný na polyfenoly – triesloviny, ktoré sú absorbované pomalšie, cez črevá. Výsledkom je, že pijáci čaju sú menej nervózni ako konzumenti kávy a účinok kofeínu  nastáva neskôr a trvá dlhšie.