Pôsobenie kofeínu v ľudskom tele

Odporúčame www.caj-kava-cokolada.sk

Pôsobenie kofeínu v ľudskom tele je zložité, komplexné a dodnes nie celkom vysvetlené. Mozog si v čase únavy, alebo pred spaním vytvára látku adenozín, ktorá sa viaže na špecifické miesta (receptory) mozgových buniek a výrazne spomaľuje nervovú aktivitu.

Tvorba adenozínu je teda predpokladom hlbokého spánku. Adenozín ďalej vyvoláva rozšírenie ciev v mozgu, ktorý si tým zaisťuje dostatočný prísun kyslíka pri spomalenej srdcovej aktivite.

Štruktúra kofeínu je veľmi podobná adenozínu. Kofeín sa naviaže na miesto adenozínu zablokuje receptory a tým oddiali nástup spánku. Súčasne má kofeín opačný efekt na mozgové cievy ako adenozín – spôsobuje ich sťahovanie.

Zvýšená aktivita mozgu prebudí ďalšie žľazy, nadobličky ktoré začnú produkovať hormón adrenalín. Ten uvedie organizmus do stavu pohotovosti, pretože zrýchľuje srdcovú činnosť, prehlbuje dýchanie a sťahuje cievy na povrchu tela. Tým sa zvýši zásobovanie svalov krvou a krvný tlak stúpa. Adrenalín zrýchľuje odbúravanie zásobných polysacharidov vo svale, teda zásobovanie svalu palivom – glukózou. Kofeín zvyšuje efektívnosť tvorby glukózy zo zásobných látok a výrazne tým predlžuje pôsobenie adrenalínu.

Kofeín ďalej zvyšuje koncentráciu dopamínu, dôležité látky prenášajúce nervový vzruch v mozgu. Dopamín pôsobí v určitých oblastiach mozgu a podporuje pocit spokojnosti a šťastia. Podobne ako kofeín, avšak v oveľa väčšej miere, pôsobia drogy amfetamín a heroín. Je možné, že práve zvyšovanie hladiny dopamínu spôsobuje u niektorých ľudí na kofeínu závislosť.

Ak sa cítite unavene a dáte si šálku kávy, zablokujete v mozgu adenozinové receptory a oddialite spánok. Súčasne naštartujete zvýšenú tvorbu adrenalínu a procesy vyrábajúce energiu a tým zásobovanie svalov a mozgu. Vplyvom dopamínu sa zvýši pocit spokojnosti a šťastia.
Problém kofeínu spočíva pri jeho dlhodobom podávaní v špirálovom efekte. Polčas odbúravania kofeínu v tele je zhruba šesť hodín. Ak teda skonzumujete 200 mg kofeínu, poklesne za šesť hodín jeho hladina na polovicu. Spánok je potom menej hlboký a druhý deň sa cítite viac unavení. Tento pocit oddialite ďalšou dávkou kofeínu a tak to ide neustále dokola.