Odporúčame: www.caj-kava-cokolada.sk

V roku 1842 Charles Barry vyrazil preskúmať Afriku a ako znalec čokolády hľadal najlepšie kakaové bôby. Dnes sa spoločnosť Cacao Barry vracia k zdroju, k hľadaniu nových nápadov, ktoré posúvajú chuť čokolády na vyššiu úroveň . Zistili, že kľúč k intenzívnejšej a čistej kakaovej chuti spočíva vo vysoko kvalitnej fermentácii kakaových bôbov. Kvasenie je kľúčovým krokom vo vývoji chuťových prekurzorov v kakaových bôboch.  Nové poznatky o tom ako optimalizovať  fermentačné techniky, prinášajú čistejšiu a intenzívnejšiu chuť kakaa.

Sedem rokov výskumu a komplexného chápania problematiky tohto zložitého procesu priniesli dôležité poznatky o tom ako sa aromatické prekurzory vyvijajú počas kvasenia . Iba špecifické mikroorganizmy , ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde a listoch rastlín na plantážach môžu navodiť dokonalé kvasenie. To znamená, že ide o fermentáciu (kvasenie), ktorá prebúdza tú najlepšiu chuť v každom kakaovom bôbe – bez nečistôt, bez vád.

Iné mikroorganizmy majú nežiaduci vplyv na výslednú chuť. Cacao Barry sa podarilo identifikovať mikroorganizmy, ktoré majú blahodarný vplyv na kvasenie. Podporou týchto organizmov sa prirodzene vyvolá proces fermentácie, ktorý sa pravidelne kontroluje a odvetráva vláknina fermentujúcich kakaových bôbov, čím sa dosahuje vynikajúca kvalita kvasného procesu, výsledkom čoho je kakaové zrno s intenzívnou chuťou a takmer bez rušivých chuťových nečistôt alebo príchutí.

Táto nová metóda sa nazýva  Q – fermentácia je zdrojom  kakaových bôbov s najčistejšou vôňou a chuťou aké nám kedy príroda dala.

Za účelom dosiahnutia požadovaných výsledkov dochádza k unikátnej spolupráci medzi Cacao Barry a pestovateľmi kakaovníkov. Q – fermentácia je aplikovaná

Inaya 65%

farmármi, ktorí podliehajú prísnemu výberu. Všetci farmári boli vybraní a vyškolení k najlepším poľnohospodárskym postupom a používaniu jedinečnej starostlivosti, ktorá je potrebná pre získanie vysokých kvalitatívnych parametrov. Od zdravej pôdy a techník zberu kakaových bôbov až k  pozberovému ošetreniu, to všetko je súčasťou vzdelávacieho programu Cacao Barry. Poľnohospodári sa učia vyberať struky v plnej zrelosti,  otvoriť ich tak, aby nepoškodili kakaové bôby, pravidelne kontrolovať a prevzdušňovať kakaové bôby pri fermentáci , až po sušenie bôbov slnku.

Cacao Barry pozná každého pestovateľa kakaových bôbov a môže vysledovať každé vrece kakaových bôbov späť až k farmárovi. Každý chovateľ obdrží prémiu za ich obetavú prácu. Toto symbolizuje vznešený, čistý a autentický pôvod výrobku . Táto záruka sledovateľnosti osloví aj náročného výrobcu čokolády a ich zákazníkov, ktorí kladú veľký dôraz na autentický vzťah medzi poľnohospodárom a výrobcom čokolády.

Výsledkom celého úsilia je bezkonkurenčne čistá a intenzívnejšia chuť čokolády. Cacao Barry práve uviedol novú radu čokoládových couvertures pri použití kakaových bôbov z Q – fermentácie:

Horká čokoláda Ocoa  s obsahom kakaa 70 % – tmavá čokoláda s veľmi čistou a intenzívnou kakaovou chuťou s nádychom kyslosti.

Tmavá čokoláda Inaya s obsahom kakaa 65 % – táto horká čokoláda má intenzívnu kakaovú chuť s dlhým záverom, pekná rovnováha medzi horkosťou a pikantnosťou s ovocnými tónmi.

Mliečna čokoláda Alunga s obsahom kakaa 41 % – je najintenzívnejšiou mliečnou čokoládou aká kedy bola vyrobená. Mierne sladká s intenzívnou chuťou kakaa a plnotučného mlieka.